Home / YUMURTA KABUĞUNDA FİDE YETİŞTİRMEK

YUMURTA KABUĞUNDA FİDE YETİŞTİRMEK

BEDİÜZZAMAN’IN MÜSPET BAKIŞ AÇISINDAKİ DERİNLİK

Bir bayram öncesiydi. Bediüzzaman, “Zübeyir, biz kıra gideceğiz. Siz burada kalın, temizlik yapın” dedi.

Zübeyir ve birkaç talebesi evde kaldılar ve temizliğe başladılar. Kilerde iki üç senedir bekleyen bozuk florasan lambalar vardı.

Talebelerden biri, “Zübeyir Ağabey, bunları ne yapalım?” diye sordu.

“İşe yaramazlar, kırıp çöpe atın.”

Onlar da öyle yaptılar.

Akşam üzeri Bediüzzaman kırdan dönmüştü.

“Ne yaptınız Zübeyir, iyice temizlediniz mi buraları?” dedi.

“Temizledik Üstadım” dedi Zübeyir.

“Aferin Zübeyir,” dedi. “O florasanları ne yaptınız?”

“Üstadım onlar iki üç senedir öylece bekliyordu. Bozuktular, tamir de edilemezlerdi. Biz de kırdık attık” dedi.

Bediüzzaman, başını iki yana doğru salladı.

“Fesübhanallah,” dedi. “Bu insanoğlunun ruhunda da kırma ve yıkma meyli varmış.”

Bediüzzaman, tahribe, yıkıp yok etmeye, kırıp atmaya son derece karşıydı.Bakış açısı ve davranışlarındaki müspet tutum her haline yansırdı.

Bedîüzzamân Hazretleri yumurtayı tam olarak kırmadan bir delik açtırır oradan içini aldırırmış. “Üstadım ‘Yumurtayı pişirirken bile kabuğunu tamamen kırdırmazdı. Küçük bir delik açtırarak oradan tabağa döktürürdü.”

Bediüzzaman’ın uyguladığı  prensiplerden biri de   kaynakları  iktisadi kullanmaktı. Kullandığımız ürünlerin yeniden kullanımı ve geri dönüşümü ile değerlendirilmesinin önemi günümüzde çok daha iyi anlaşılmaya başlamıştır.

Yumurta Kabuğunda Fide Yetiştirmek

Bir yumurta kabuğunda tohum yetiştirmek tüm aile için iyi bir eğlence kaynağı olabilir. Özellikle yumurta kabuğunu saksıya dönüştürme işlemi işbirliği gerektiren tam bir aile etkinliği.

Yumurta kabuklarını atmak yerine toprağa gömdü... 15 gün sonra olanlara kendi bile inanamadı

Mayıs ayında rahatlıkla yapabileceğimiz bu etkinlikte yumurta kabuğunda domates, biber, salatalık, maydanoz ve çeşitli çiçek tohumları dikilerek onların filizlenmesini gözlemlemek mümkün. Yumurta kabuğunda tohum yetiştirmenin pratik yöntemini aşağıda…

Wikihow sitesinden de ki resimde de göründüğü gibi yumurta üst kısmından dikkatlice delinir.

Yumurtanın içi boşaltılıp değerlendirildikten sonra yumurtanın 1/3’ü dikkatlice kırılır. Yumurtanın içi yıkanır. Sonra yumurtanın dibine yaklaşık 1/8’i kadar ince kum konur ve birkaç damla su ile nemlendirilir.

Yumurta kabuklarını atmak yerine toprağa gömdü... 15 gün sonra olanlara kendi bile inanamadı

Yorgan iğnesiyle dibi delinebilir. Kökler buradan da çıkabilir ve fazla su da tahliye olur.

Kum yerine kırılmış olan yumurta kabukları ufalanarak kullanılabilir. Kağıt havlu, peçete veya bir gazete parçası yumurtanın genişliğinde kesilir ve kumun üzerine yerleştirilir.

Son iki işlem ile yumurtaya direnaj yapılmaktadır. Bir kaşık ile toprak doldurulur ve nemlendirilir. İnce bir çubuk ile toprağın ortası derin olmayan bir çukur oluşturulur ve tohum ekilir. İlk sulaması yapılır.

Yumurta Kabuğunda Tohum Yetiştirmek (2)

Yumurtalar kolideki yuvalarına yerleştirilir ve  güneş alan bir yere konur. 10-15 gün içinde tohumlar filizlenmeye başlayacaktır. Filizler yaklaşık 5 cm olduğunda fidelenmeye hazır hale gelmiş olur.

Yumurta kabuklarını atmak yerine toprağa gömdü... 15 gün sonra olanlara kendi bile inanamadı

Fideleri bu haliyle toprağa gömebilirsiniz.Yumurta kabukları en az gübreler kadar yararlıdır.

Dünyanın en iyi bahçıvanları da yumurta kabuğunu kullanırlar. Bitkilerinizin yanında yumurta kabuğu veya kırık yumurta bekletmeniz halinde solucan ve kurtlar bitkilerinize yanaşmayacaktır.

Yumurta kabukları çabucak çözünür. Kabukta bulunan kalsiyum ve mineraller kısa sürede toprağınızı zenginleştirerek bitkilerin ihtiyacını karşılar.

Yumurta kabuklarını atmak yerine toprağa gömdü... 15 gün sonra olanlara kendi bile inanamadı

Topraktaki pH değeri son derece önemli. Toprağınızda asitleşme varsa, yumurta kabukları ekleyerek toprağın pH değerini dengeleyebilirsiniz.

Bitkilerinizin dibini kazıp buraya yumurta kabuğunu yerleştirerek hem bitkilerin daha fazla su almasını hem de toprağın daha fazla havalanmasını sağlanmış olur.

Yumurta kabuklarını atmak yerine toprağa gömdü... 15 gün sonra olanlara kendi bile inanamadı

Domates, patlıcan ve biberler kalsiyum eksikliğinden dolayı büyürken çürürler. Bunun önüne yanlarına yumurta kabuklarını gömerek geçebilirsiniz. Yumurtada bulunan kalsiyum toprağı ve dolayısıyla bitkiyi besler.

About

Check Also

GEL, BU AZİM SARAYIN NAKIŞLARINA DİKKAT ET…

Allah (c.c.) ayetlerinde insanoğluna hitab ederek  düşünmeye, akletmeye ve yarattığı eserlerinden Zatını tanımamızı istemiştir. “Göklerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir