Home / ALTIN DİNAR VE GÜMÜŞ DİRHEM YENİDEN PİYASADA

ALTIN DİNAR VE GÜMÜŞ DİRHEM YENİDEN PİYASADA

Malezya Federasyonu’nun kuzeydoğusundaki Kelantan eyaleti, Müslüman ülkelerin yüzyıllarca resmi para birimi olarak kullandıkları altın dinar ve gümüş dirhemi yeniden piyasaya sürdü.

Aşırı muhafazakar Pan-Malezya İslami Partisi’nin yönetimi elinde bulundurduğu Kelantan’da altın, dinar ve gümüş dirhem, “Malezya doları” olarak da bilinen “Ringgit’e” alternatif olacak.

Kelantan yetkilileri, mağazalar ve lokantalarda kullanımına izin verilen altın dinarın, Amerikan doları ve diğer yabancı para birimleri karşısında daha güçlü bir seçenek olacağını savunuyor.

Yetkililer, dinar ve dirhemin kullanımının Kuran’da da cesaretlendirildiğini belirterek, çalışanlara maaşlarının bir kısmını bu şekilde ödeme seçeneği sunmaya ve büyük yatırımlar için altın külçelerin kullanılmasını teşvik etmeye de hazırlanıyor.

Perşembe günü piyasaya sürülen altın dinarın değeri yaklaşık 180 dolar, gümüşün dirhemin değeri ise 4 dolar olarak belirtildi. Pan-Malezya İslami Partisi, 1990 yılından bu yana Kelantan’ı yönetiyor. Partinin izlediği bazı politikalar arasında kumar oynama, gece kulüpleri ve Rock konserlerinin yasaklanması ile çalışan kadınlara örtünme zorunluluğu getirilmesi bulunuyor.

About

Check Also

GEL, BU AZİM SARAYIN NAKIŞLARINA DİKKAT ET…

Allah (c.c.) ayetlerinde insanoğluna hitab ederek  düşünmeye, akletmeye ve yarattığı eserlerinden Zatını tanımamızı istemiştir. “Göklerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir