Home / Katar’dan ‘Zeytin Dalı Harekatı’na destek

Katar’dan ‘Zeytin Dalı Harekatı’na destek

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lulva el-Hatır, Türkiye’nin Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatının Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması amacıyla başlatıldığını söyledi.

Kaynak: Katar’dan ‘Zeytin Dalı Harekatı’na destek

Katar haber ajansı QNA, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lulva el-Hatır’ın açıklamalarına dayandırdığı haberde, Zeytin Dalı Harekatı’nın Türkiye’nin ulusal güvenliği ve sınır güvenliğiyle bağlantılı meşru kaygılarından ötürü ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması amacıyla başlatıldğını yazdı.

Terör saldırılarına maruz kalan Türkiye’nin, ulusal güvenliğini koruması konusundaki çalışmalarını desteklediklerini belirten Hatır, bu konunun uluslararası sözleşmeler ve Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’nın 51. maddesiyle (üye ülkelerden birine silahlı saldırı olması durumunda meşru savunma hakkını kullanabileceği) garanti edildiğini söyledi.

“Türkiye her zaman bir istikrar unsuru”

NATO üyesi Türkiye’nin bölgede her zaman bir denge ve istikrar unsuru olduğuna dikkati çeken Hatır, Katar olarak Türkiye’nin, sivillerin ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması konusundaki hassasiyetine güvendiklerine dikkati çekti.

DEAŞ’a karşı verilen savaşta sona yaklaşıldığını, bu nedenle de Suriye krizinde rol oynayan tüm tarafların kalıcı çözümler bulması gerektiğini belirten Hatır, bu çözümlerde adaletin tesisi ve Suriye halkına karşı suç işleyenlerin cezalandırılması konularının dikkate alınmasını istedi.

Kaynak: AA

Kaynak: Katar’dan ‘Zeytin Dalı Harekatı’na destek

About

Check Also

GEL, BU AZİM SARAYIN NAKIŞLARINA DİKKAT ET…

Allah (c.c.) ayetlerinde insanoğluna hitab ederek  düşünmeye, akletmeye ve yarattığı eserlerinden Zatını tanımamızı istemiştir. “Göklerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir