Home / ETYİYOPYA HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

ETYİYOPYA HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

 

Etiyopya Hakkında Bilgiler

Etiyopya Nerede?

Ülke Profili

Resmi Adı : Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti
Yönetim Biçimi : İki yasama organlı (Federal Konsey ve Halk Temsilcileri Konseyi) federal cumhuriyet
Başkenti : Addis Ababa
Önemli Şehirleri : Asmara, Dire Dava, Desse
Yüz Ölçümü : 1 127 127 km2
Nüfus : 90 000 000
Nüfus Yoğunluğu: 60,0/km2
Ortamalama Ömür : 44,2
Bebek Ölüm Oranı : (binde) 98
Resmi Dil : Amhara dili
Diğer Diller : 100’den fazla yerli dil, Arapça, İngilizce
Okur Yazarlık : %35,5
Dinler : Müslüman %45-50, Etiyopya Ortdoks %35-40, animist
Etnik Bileşim : Oromo %40, Amhara ve Tigre %32, Sidamo %9, Şankella %6, Somalili %6, Afar %4, Gurage %2, diğer %1
Para Birimi : Birr
Ekonomi : Tarım %80, hizmetler %12, sanayi %8
Kişi Başı GSMH : 700 ABD$
İklim : Düzlüklerde tropikal, yüksek kesimlerde daha ılıman; yağışlı mevsim nisan-eylül
Enyüksek Nokta : Ras Daşin Dağı 4 620 m

Etiyopya’da takvim

Kıpti takviminin esas alındığı Etiyopya’da yılbaşı   11 Eylül kabul ediliyor  ve  Miladi takvimdeki tarih ilerleyişini 7 yıl geriden takip eden Etiyopya Takvimi, güneş esaslı bir takvim olma özelliği gösteriyor.

Etiyopya Takvimi eski tabiri ile Habeşe Takvimi, Etiyopya Hristiyanları için de dini takvim olma özelliği taşıyor. Mısır’daki Kıpti Hristiyanlar’ın kullandığı takvim ile benzerlik gösteren Etiyopya takviminde 30 günden oluşan 12 ay ile 5 veya 6 artık günü içeren 13’üncü ay bulunuyor

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti bir Orta Afrika ülkesidir. Etiyopya ( Ethiopia ) bir çok Türkçe kaynakta Habeşistan olarak adlandırılmaktadır. Bunun nedeni ise Ethiopia halkına Türkiye’de Habeş, Etiyopya’da Habeşa denilmesinden gelir. Bazı bulmacalarda da cevap olarak Etiyopya’nın eski adı Habeşistan ismiyle  kullanılmaktadır. Fakat bu isim hiçbir zaman Etiyopya’da kullanılmamıştır. Ethiopia tarihinde böyle bir isim yoktur. Etiyopya’nın eski ismi Abyssinia’dır.

İlgili resim

Etiyopya bir Doğu Afrika ülkesidir. Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya ve Uganda Etiyopya komşu ülkelerini oluşturur. Etiyopya, bilinen eski adıyla Habeşistan, Afrika kıtasında ve tarihteki en eski medeniyetlerinden biridir. Ülke kapladığı alan bakımından oldukça büyük bir yüz ölçümüne sahiptir. Etiyopya’nın Kızıldeniz boyunca uzanan sahil bölgesi ise 1993 yılında Eritre’nin bağımsızlığını ilan etmesiyle Eritre’de kalmış ve Etiyopya tamamen bir kara ülkesi olmuştur.

Din olarak İslamiyet 45%-50%, Ortadoks= 40%, Protestan 5% tir.

Daha çok Habeşistan(Köleler Ülkesi) ismiyle bilinen Etiyopya,en az İran ve Türkiye kadar köklü bir devlet geleneğine ve tarihe sahiptir. Kuruluşunu M.Ö 13. y.y’a kadar götüre bileceğimiz Etiyopya devleti,1936-1941 arasındaki Mussolini İtalya’sının istila ve işgal hareketini saymazsak, tarihi boyunca bağımsızlığını koruyabilmiş ve Afrika Kıtası’nın Avrupalılarca sömürge yapılamamış tek ülkesidir.

    Etiyopya’nın Başkenti Addis Ababa. Amharikçe’de Addis Yeni Ababa Çiçek anlamına gelir. Addis Ababa 2500-2700 rakımlı bir yerleşim yeri olup dünyanın 2. en yüksek rakımlı hava alanına sahiptir. (Bole İnternational Airport.)

     Addis Ababa hem Etiyopya’nın hemde Afrika Birliğinin başkentliğini yapmakta. Afrika Birliği Merkezi burada bulunduğundan Afrika Birliği toplantıları için sık sık bu ülkeye gerek Afrika’nın diğer ülkelerinden, gerekse diğer kıtalardaki  ülke devletlerinin önde gelenleri bu ülkeyi ziyaret ederler. Addis Ababa bu konumu nedeyli bir çok oteli bünyesinde barındırsada çoğu zaman otellerde boş oda bulmak oldukça güçtür.

    Ayrıca; Addis Ababa Afrika’da apayrı bir konuda da liderliği elinde tutuyor. Afrika’nın en büyük açık pazaryeri Markato ticaretin en hareketli olduğu yerdir. Açık pazaryeri derken semt pazarları gibi düşünmüş olabilirsiniz ama değil. Son bir kaç yılda büyük işmerkezlerinin yapımının tamamlanmasıyla birlikte toptancılar sitesi şeklinde bir yerdir. Daha öncesinde ise genelde tek katlı küçük kulube şeklindeki gerek teneke, gerekse ahşap ve betonerme yapılardan ibaretti. Gün geçtikçe o eski halini yeni ve daha iyi binalara bırakmakta. Markato’da sadece işyerleri bulunur, hemen hemen her şeyin bulunduğu, ticaretinin yapıldığı yerdir. Daha detaylı bilgi için sitemizde ticaretin anlatıldığı bölümü ziyaret edebilirsiniz.

Etiyopya’da Hangi Dil Konuşulur?

     Etiyopya’nın resmi dili latin alfebesinden çok farklı bir alfebeye sahip olan Amharca’dır. Türkçe olarak Amerikçe de denilebilir, Amerikçe olarak da Amharinya şeklinde telefuz edilir. Ülkede büyük bir bölümü Oromolar, Amharalar, Tigreyler, Sidamolar, Somalililer, Afarlar ve Guragiler oluştursalarda bu grublardan daha başka etnik grublarda mevcut. Hemen hemen her etnik grubunda kendine has bir dili var. Böylelikle ülkenin genelinde ne kadar Amharca resmi dil olsada 80’nin üzerinde farklı dil konuşulur. Bu diller haricinde ise İngilizce ve Arapça yaygın olarak kullanılan dillerdir. Yukarıda belli başlı etnik grubları tanımlarken Somalililer den bahsettik, bu Somalililer bildiğimiz Etiyopya’nın da komşusu olan Somali’nin vatandaşları değil Etiyopya’nın kendi vatandaşlarından olan etnik bir grubun adıdır ve Somaliyle alakaları yoktur.

 

etiyopyaya gezilecek yerler ile ilgili görsel sonucu

Etiyopya denize kıyısı olmayan ülkelerden birisidir ancak ülke topraklarında irili ufaklı çok sayıda akarsu bulunmaktadır. Awash ve Wabishebele nehirleri ise en uzun Etiyopya akarsularıdır. Yine Nil nehrinin bir kolu Etiyopya topraklarından geçmektedir. Etiyopya dağlık ve platoların egemenliğinde bir coğrafi özelliği barındırırken özellikle Etiyopya’nın kuzey bölümleri ülkenin en dağlık bölgeleridir. Sismik özellikleri bulunan dağlar sayı olarak fazla olsa da faaliyet gösteren volkanlar bulunmamaktadır.

 

Etiyopya nüfusunun büyük bölümü köylerde yaşarken başkent Addis Ababa 300.000 nüfuslu ülkenin en önemli kentlerinden birisidir. Asmara, Dire Dawa, Gonder, Pesse, Harar, Mitsiva ise Etiyopya’nın diğer önemli şehirleri arasında bulunur.

İlgili resim

Etiyopya iklimi ise Subekvatoral ve tropikal iklim hâkimiyeti altındadır. Subekvatoral iklimin yoğun olarak görüldüğü bölgelerde ise ılıman hava özellikleri etkilidir. Bu bölgelerde sıcaklık bazı dönemlerde 40 dereceye kadar çıkmaktadır. Etiyopya yağış miktarı ise yine bölgelere göre değişmektedir. Etiyopya’nın güney batı bölgelerinde 2500 mm olan yağış miktarı, ülkenin Kuzey Doğu bölgelerinde 50 mm kadar düşmektedir.

Etiyopya doğal güzellikleri

DANAKİL ÇÖLÜNÜ ZİYARET ETMEK İÇİN

Yerel otoritelerden bir izine ve küçük bir askeri eskorta (en az iki asker) ihtiyaç vardır. Yeri iyi bilen rehber veya şöförlü bir arazi aracı kiralamak kaçınılmazdır.

etiyopyaya harita uçak ile ilgili görsel sonucu

Danakil’de yıllık ortalama sıcaklık 34°C’dir. Etiyopya hükümeti tarafından ‘hassas bölge’ olarak sınıflandırılır.Danakil çölü aynı adı taşıyan çöküntüde bulunur. Afrika Boynuzunda Etiyopya, Eritre ve Cibuti’nin bazı kısımlarını işgal eder. Çevrenin gerçeküstücülüğü iklimin sertliğini telafi ediyor. Canlı renkler ve imkansız çevreler oluşuyor. Manzara katı bir şekilde tuz göllerinin kirlenmemiş beyazından, volkanik bölgede, Dallol renklerde kaynak sularına geçiyor. Afrika’nın en alçak noktasındayız, deniz seviyesinden 125 metre aşağıda.

İlgili resim

ethiopia wildlife safari ile ilgili görsel sonucu ethiopia wildlife safari ile ilgili görsel sonucu

lion in the Harenna Forest of Bale Mountains National Park ile ilgili görsel sonucu

The Walia Ibex is extraordinary species of the Simien Mountains National Park Small herds of Elephants are protected in the Bale Elephant Sanctuary, even though they wander well outside the park.

Etiyopya bir çok endemik yani sadece burada bulunan yaban hayvanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Etiyopya Büyükelçiliği

Türkiye ile Etiyopya arasında bulunan ilişki ise tarihsel bir bağın ardından her geçen gün olumlu yönde gelişme göstermektedir. Türkiye’nin ilk Etiyopya temsilciliği Osmanlı döneminde 1912 yılında açılan Harar Konsolosluğu ile başlarken 1926 yılında Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da Türkiye Büyükelçiliği açılmıştır. Bu süreç her ne kadar siyasi sebeplerle olma kaydıyla 1984 yılında kapatılmış olsa da 2006 yılında yeniden açılmıştır. 2006 yılından itibaren ise Türkiye ile Etiyopya arasında bulunan ilişki büyük bir ivme kazanmıştır. 2005 yılında Türkiye’de Afrika yılı ilan edilmesi Etiyopya ile ilişkilerin her geçen gün pekişmesini sağlamıştır.

Etiyopya Büyükelçiliği Türkiye ile Etiyopya arasında bulunan ilişkilerin resmi temsilcisidir. Etiyopya’nın Türkiye’de sadece Ankara Büyükelçiliği bulunurken İstanbul’da ise Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Yine aynı şekilde Adana, Antalya, Bursa, Gaziantep, İzmir, Mersin, Konya, Kayseri’de Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Fahri  Konsoloslukları  bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ise Etiyopya’nın başkenti olan Addis Ababa’da bir Büyükelçiliği bulunmaktadır. Etiyopya Büyükelçiliği Ankara Vize bölümü ise Etiyopya seyahati gündemi bulunan vatandaşlarımızın Etiyopya vizesine dair işlemlerini sürdürebileceği bir yerdir. Yine aynı şekilde vatandaşlarımız Etiyopya Fahri Konsolosluklarının Etiyopya vizesi hizmetlerinden yararlanabilirler. Ancak Etiyopya Fahri Konsolosluklarının Etiyopya vizesi hakkında karar verme yetkisi yoktur.

Etiyopya’ya nasıl Gidilir?

Etiyopya Vizesi

Etiyopya seyahatinde bulunacak vatandaşlarımızın bu ülkeye olan yolculukları öncesi Etiyopya vizesi almaları gerekmektedir. Etiyopya vizesi, Etiyopya seyahatinizin gerçekleşebilmesi için zorunlu bir uygulama olurken iki ülke arasında bulunan vize uygulaması henüz sona ermiş değildir. Yeşil pasaport sahibi vatandaşlarımızın da yolculukları öncesi Etiyopya vizesi almaları gerekir. Etiyopya vizesi kalkmamıştır ve seyahatiniz öncesi Etiyopya vizesini almayı unutmamalısınız. Etiyopya kapı vizesi uygulaması ise bulunmamaktadır.

THY uçuş seferlerini haftada 7 güne çıkarmıştır.

Etiyopya ile Ticaret

Etiyopya’ya ithalat yapılabilmesi Merkez Bankası’nın iznine bağlıdır. Söz konusu izin için ithalat lisansının ve yapılacak ithalat için gerekli olan  ödeme, fiyat gibi bilgilerin Merkez Bankasına sunulması gerekir. Etiyopya’ya yapılacak ihracat için gerekli belgeler şunlardır:

1)      Üç nüsha onaylanmış ticari fatura,

2)      İki nüsha ayrıntılı imalatçı faturası

3)      Yükleme Belgesi,

4)      Proforma Faturalar,

Bunların dışında ihracat beyannamesi, satış sözleşmesi, fatura ve sigorta belgesi veya poliçesi de gerekmektedir.

Etiyopya yasalarına göre ülkeye gelen tüm ithal ürünlerin tip, kalite, orijin, miktar ve fiyat yönünden satış sözleşmesine uygun olması gerekir. Etiyopya’da son yıllarda tarife oranları azaltılmıştır. Ortalama tarife oranı %15-20 civarlarındadır. Satış vergileri ise tarım ürünleri, ilaçlar, deri ve pamukta %4, diğer pek çok üründe %12’dir. Lüks tüketim vergileri ise %10 ila %200 arasında değişmektedir.

THY uçuş seferleri haftada 7 güne çıkarken Etiyopya’da iş ilişkileri bulunan Türkiyeli firmaların sayısı 340 civarı bir rakama ulaşmıştır. 2013 yılının ilk dönemi itibariyle ise Etiyopya’ya 175 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleşmiştir.

Etiyopya’dan ithal edilen ürünler ise bitkisel yağlar, hayvansal ürünler, deri ve deri ürünleri, tekstil ve hazır giyimdir.

Etiyopyaya ihraç edilen ürünlerin detayını aşağıdaki linkten edinebilirsiniz:

http://www.ithalatihracat.biz/?pnum=658&pt=Etiyopya%20Potansiyel%20%C4%B0hrac%20Sanayi%20%C3%9Cr%C3%BCnlerimiz

http://www.izto.org.tr/portals/0/pusuladergisi/2009/07-08/3.pdf

Konu ile ilgili haberler:

Etiyopya, Türk şirketlerini vergisiz yatırıma çağırıyor

Çift haneli büyümesiyle dikkat çeken Etiyopya tüm sektörlere fırsatlar sunuyor. Türk yatırımcılara seslenen Cumhurbaşkanı Wirtu, “Yatırımın yarısından fazlasına kredi veriyoruz ve vergi almıyoruz” dedi.

Etiyopya, Türk şirketlerini vergisiz yatırıma çağırıyor

ADDİS ABABA 

Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Wirtu ve Başbakanı Hailemariam Desalegn, Türk yatırımcıları ülkelerine yatırıma çağırdı. Türkiye’den ekonomi gazetecileri ile buluşan Wirtu ve Desalegn, Etiyopya’nın son 10 yılda çift haneli büyüdüğünün ve bu hızda büyümeye devam edeceğinin altını çizerek, Çin ve Hindistan başta olmak üzere son dönemde pek çok ülkeden yatırımcı çektiklerini ancak Etiyopya’nın Türkiye’den gelen yatırımlara ülkenin büyüme perspektifi ile örtüşmesi nedeniyle özel bir önem verdiğini vurguladılar.

‘En az 1 milyar dolar’

“Son derece güzel diplomatik, siyasi ve sosyal ilişkimiz var” diyen Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu, “Ancak ticari ilişkilerimiz istenilen düzeyde diyemem. Ben 2006’da Ankara’da büyükelçilik yaparken, ülkelerimiz arasındaki ticaret neredeyse yok gibiydi. Şimdi önemli gelişmeler var. Ancak bana göre hala zayıf. Şu anda Türkiye-Etiyopya ticaret hacmi 400 milyon dolar düzeyinde. Bunun en kısa zamanda en az 1 milyar dolara ulaşması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

‘Tekstil bizim için kritik’

“Türkiye, Etiyopya için çok önemli. Özellikle de tekstil sektöründeki birikimleri nedeniyle” diyen Cumhurbaşkanı Wirtu, “Bizim hükümetimiz Etiyopya’nın sanayileşmesini tekstil sektörü üzerinden yapmayı planladı. Bu doğru bir yaklaşım çünkü Etiyopya pamuk üretimi açısından dünya çapında potansiyellere sahip bir ülke. Türkiye’nin know-how getirerek burada tekstil alanında yapacağı her türlü yatırım Etiyopya’yı ileriye götürecek. Bu çerçevede, özellikle Else Tekstil ve Altınbaş Holding’in dikey entegrasyonla yaptığı tekstil yatırımları çok önemli bizim için. Bu girişim, pamuk üretimi, çırçır, iplik, boyama ve konfeksiyonu kapsıyor. Etiyopya’da yetiştirilen pamuk, yine Etiyopya’da iplik haline getirelecek, boyanacak, kumaş haline gelecek ve dikilip elbise yapılacak. Bu bizim için tam bir ‘model’ yatırım. Bu yatırımın başarıya ulaşması için çok uğraş verdik. Çok da vereceğiz. Çünkü Else’nin başarısı ümit ediyoruz ki, diğer Türk tekstilcilerinin dikkatini de Etiyopya’ya çekecek” diye konuştu.

Yatırıma teşvik paketi

Etiyopya’nın yatırımı ve sanayileşmeyi teşvik etmek için yabancı yatırımcıyı çekmeyi hedeflediğini vurgulayan ve bu amaçla “bir teşvik paketi” uygulamasını yürürlüğe soktuğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Wirtu, “Sorun yok diyemem. Bazı sorunlar var.  Ancak yatırımın yarısından fazlasına kredi vermek ve vergi almamak dahil önemli avantajlar var teşvik paketinde. Sorunları da gelen yatırımcıları dinleyerek çözüyoruz ve bu konuda her gün biraz daha ilerleme kaydediyoruz” dedi.

‘Türklerin katkısı önemli’

Türk yatırımcıların Etiyopya’ya ilgili göstermeye başladıklarını memnuniyetle izlediklerini belirten Cumhurbaşkanı Mulatu Wirtu, “Ayka Tekstil önemli bir örnek. Buradaki tesislerinde 10 bine yakın istihdam yaratıyor. Else’nin yatırımları da tamamlandığında belki 10 binin de hayli üzerinde Etiyopyalı bu projede çalışıyor olacak. Saygın Tekstil’in fabrikası bitmek üzere Türkiye’nin çok başarılı tekstil ve konfeksiyon sektörü var. Ancak Türkiye’nin gücünün sadece tekstille sınırlı olmadığını iyi biliyoruz. Örneğin Yapı Merkezi, 390 kilometrelik Awash-WeldiaWhara Gubaya demiryolu ihalesini 1.7 milyar dolar teklif vererek kazandı. Şu anda Etiyopya Demiryolu İdaresi ile görüşmeleri sürdürüyorlar.Finansman işi tamamlanınca projeye başlanacak. Ben Türk müteahhitlerinin Etiyopya’da çok önemli projelere imza atacaklarını düşünüyorum ve bekliyorum” açıklamasında bulundu.

Şu anda Türkiye’den yatırımların 2.5 milyar doları geçtiğini son gelenlerle birlikte 3 milyar dolara ulaşacağını belirten Wirtu, “Daha dün Kayseri’den ziyaretçilerimiz vardı. Kumtel’in temsilcileri geldi. Ülkemizde beyaz eşya üretimi planlıyorlar. Örneğin kablo üretiminde BMT ve başka şirketler Türkiye’den yatırıma gelip, ülkemizde alanlarında önemli oyuncular oldu. Sıvı sabun üretiminden, Türk lokantalarına 100’den fazla Türk firması faaliyet gösteriyor. Kısa süre içinde madencilik alanında da Türk yatırımcıları göreceğimize inanıyorum.İmam Altınbaş’ın ve holdinginin altın ve mücevherat sektöründeki yerini iyi biliyorum. Kendilerinden Etiyopya’da bu konuda da faaliyet göstermesini bekliyorum. Etiyopya’da bir altın madeni işletmek kendilerine yakışır” dedi.

Türk sanayi bölgesi

Etiyopya’da bir Türk Sanayi Bölgesi kurulması için harekete geçildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Mulatu Wirtu, “İstanbul’daki İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin Başkanı Yusuf Akgün, sahip olduğu Akgün İnşaat adına burada bir Türk Organize Sanayi Bölgesi kurmak için bizden 1500 hektar yer istedi. Bu arazi kendilerine sağlandı. Şimdilik 100 hektar ile başlayacaklar. Daha sonra 600 hektarlık ikinci faz ve geri kalan da üçüncü faz olarak devreye girecek. Etiyopya’ya yatırıma gelecek Türk firmaları için önemli bir avantaj. Arsa ile bina ile uğraşmayacaklar. Altyapı kendilerine sağlanmış olacak. Bu bölgenin yönetimi de tümüyle kendilerinde olacak. Biz devlet olarak işlerine karışmayacağız. Şimdi bu projenin hızlandırılmasını bekliyoruz. Çünkü, Türk şirketlerinin Etiyopya’ya daha erken gelmesini istiyoruz, Çin’den, Hindistan’dan ülkemize birçok yatırımcı geliyor. Birkaç gün önce ABD’den bir şirket 4 milyar dolarlık jeotermal enerji yatırımı için anlaşma imzaladı” dedi.

Başbakan Desalegn: Türkiye’yi ağabey görüyoruz

Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, geçen hafta Türkiye’den bir grup ekonomi gazetecisi ile Başbakanlık binasında Bakanlar Kurulu’nun toplantı salonunda görüştü. “Türkiye, bizim stratejik ortağımız”diyen Başbakan Desalegn, “Bizim için model ülkesiniz. Türkiye’yi ağabeyimiz olarak görüyoruz” dedi.

Başbakan Desalegn, Etiyopya’nın yatırım için çok uygun bir ülke olduğunu, Türk yatırımcısının da Etiyopya’ya uygun olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Başbakan Erdoğan ile kısa süre önce Rusya St. Petersburg’da bir araya geldiklerini belirten Etiyopya Başbakanı, “Öncelikle kendisine ülkemizin altyapısı ile ilgili verdiği desteğe teşekkür ediyorum. Enerjide şu anda 12 bin megavat kurulu gücümüz var. Ama 30 bin megavata ulaşmayı hedefliyoruz. Altyapı yatırımları tüm hızıyla devam ediyor. Demiryolları ve otoyollar inşa ediyoruz. Önümüzdeki dönemde enerji ve altyapıda Türkiye’den daha fazla büyük yatırımcıya ihtiyacımız olacağını düşünüyoruz. Tabii sadece enerji ve altyapıda değil.Biz tekstili ülkemiz için birinci sıraya koyduk. Ayrıca tarım ve hayvancılıkta önemli potansiyeller barındırıyoruz. Buna paralel olarak deri ve mamüllerinde Türk yatırımcılar için ciddi fırsat penceleri var. Keza turizm ve özellikle hızla gelişmekte olan otelcilikte de öyle” dedi.

‘Etiyopya fırsatlar ülkesi’

Etiyopya’nın şu anda “düşük gelirli” bir ülke olduğunu vurgulayan Desalegn, “Hedefimiz önümüzdeki 10 yılda orta gelir grubuna yükselmek.  Bunu başaracak bir performans da sergiliyoruz. Geçen 10 yılda, bir süre önce kaybettiğimiz Başbakanımız Meles Zenawi’nin liderliğinde çift haneli büyüme gerçekleştirdik. Önümüzdeki 10 yılda da yine çift haneli büyeyeceğiz. Nüfusun yüzde 70’i 18 yaşın altında. Etiyopya, bu büyümeye ortak olmak isteyenler için fırsatlar ülkesi” dedi.

‘Suç oranı çok düşük’

Etiyopya’nın “güvenli” bir ülke olduğunu vurgulayan Başbakan Desalegn, “Gece yarısı Addis Ababa sokaklarına çıkın. İstediğiniz gibi dolaşın. Size kimse nereden geldiğinizi sormaz.Ne yaptığınızı sormaz. Sizi rahatsız eden olmaz. Suç oranı çok düşüktür. Kimsenin tek bir doları bile çalınmaz” diye konuştu. Güvenlik sistemlerinin çok iyi olduğunu kaydeden Desalegn, “Ülkemizin güvenli olmasının asıl nedeni ise insanımızın yapısıdır. Etiyopyalılar, barışsever ve yardımseverdir. Onurlu ama bir o kadar da alçak gönüllüdür. Bu açıdan Türklerle önemli benzerliklerimiz var. Kültürel ve dini benzerliklerimiz var. Kimyamız tutuyor. Becerilerinin yanı sıra bu açıdan da Türk yatırımcılarının Etiyopya’ya uygun olduğunu düşünüyoruz” dedi.

‘Türkiye de bizim gibiydi’

“Türkiye de bir zamanlar bizim gibi düşük gelirliydi” diyen Başbakan Desalegn, “Şimdi ise Avrupa Birliği ile müzakere masasında. Belki de önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği, Türkiye’ye “tam üye olması” için yalvaracak. Bu da işlerin zaman içinde nasıl değiştiğini gösteriyor.  Türkiye’den cesaret alıyoruz. İyi bir liderliğin bir ülkeyi nereye taşıyabileceğini görüyoruz. Ve bu bize umut veriyor. Sanıyorum bunu, en iyi Türkiye’den gelen sizler anlarsınız. Bu anlamda, Türkiye’yi ağabeyimiz olarak görüyoruz” açıklamasında bulundu.

Türk yatırımcılara Etiyopya’ya yatırım çağrısı

Tekstil ve tarım sektörlerinde Etiyopya’nın önemli devlet teşvikleri olduğunu söyleyen Etiyopya Türkiye İşadamları Derneği Başkanı Bulut, “Türk yatırımcılar gönül rahatlığıyla Etiyopya’ya gelebilir” dedi

Türk yatırımcılara Etiyopya'ya yatırım çağrısı

ADDİS ABABA – Etiyopya – Türkiye İşadamları Derneği Başkanı Melikgazi Bulut, Etiyopya’da Türk girişimciler için önemli fırsatlar olduğunu belirterek, “Türk yatırımcılar gönül rahatlığıyla Etiyopya’ya gelebilir” dedi.

Bulut, yaptığı açıklamada, Türkiye ile Etiyopya arasındaki ticaret hacminin arttığına dikkati çekerek, “Tekstil ve tarım sektörlerinde Etiyopya’nın önemli devlet teşvikleri var. Türk yatırımcılar bunlardan faydalanabilir. Ülkede bürokratik ve bir takım sorunlar olsa da aynı şekilde kar oranları da oldukça yüksek” dedi.

Dünyada, Afrika’nın yükselen yıldız olarak görüldüğüne işaret eden Bulut, Etiyopya’nın bu yıldızın merkezinde bulunduğunu ve ülkeye gelen yatırımcılara derneğin yardımcı olduğunu, Türkiye ile Etiyopya arasındaki ilişkilerin çok iyi bir noktada olduğunu kaydetti.

Bulut, şunları kaydetti:

“Hedefimiz, dış ilişkilerdeki bu üst düzey ilişkiyi ekonomik ilişkilere de yansıtabilmek. Türkiye ile Etiyopya arasında ticaret hacmi 2000 yılında 27 milyon dolarken bu rakamın 2013’te 350 milyon dolara ulaştı. Amacımız bu rakamı daha da ileriye götürebilmektir”

Etiyopya’da bulunan Türk yatırımcıların genellikle tekstil, mobilya ve tarım alanlarında faaliyet gösterdiklerini dile getiren Bulut, Etiyopya’da bulunan Türk yatırımcılar için ABD pazarına kotasız, AB pazarına da gümrüksüz, Etiyopya ile anlaşması bulunan 22 ayrı Afrika ülkesine de yine gümrüksüz mal ihraç etme imkanı bulunduğunu bildirdi.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Etiyopya yer altı kaynakları bakımından varsıl bir konumda bulunmazken Etiyopya’nın en önemli yer altı kaynağı tuzdur. Yeterli kadar olmasa da az miktarda platin, manganez ve altın çıkarılmaktadır.

Ülkenin en önemli gelir kaynağı ise tarım ürünleridir. Halkın % 90’ı köylerde yaşarken istihdamın yine %90 tarım faaliyetlerinden sağlanır. Etiyopya topraklarının yarıya yakın kısmında ekim yapılmaktadır. İlkel bir üretim tarzı bulunan ülkede ise ürün alımı yüksek seviyelerde değildir. Etiyopya tarım ürünleri arasında en fazla elde edilen ürün ise tahıl, mısır, arpa, darı, bakliyat ve tohumlardır.

marketo ethiopia ile ilgili görsel sonucu                marketo ethiopia ile ilgili görsel sonucu

Etiyopya’nın en önemli ihraç ürünlerinin başında kahve gelmektedir. Etiyopya’da kahve ağacı yetişen “kahve ormanlarından” elde edilen kahveler ihraç ediliyor.

 İlgili resim

Etiyopya ihraç ürünleri arasında ise ilk sırayı kahve almaktadır. Etiyopya nüfusunun % 25’i kahve sektöründen geçimini sağlar. Etiyopya doğal yaşamı dünya üzerinde oldukça önemli ve özel bölgeler arasında yer alırken Afrika’nın en fazla canlı hayvan varlığı Etiyopya toprakları üzerine yaşamaktadır. Avcılık ülke halkı için önemli bir gelir kaynağı teşkil ederken yabani hayvanlardan elde edilen deri ve postlar Etiyopya ihraç ürünleri arasında ciddi bir orana tekabül etmektedir.

Etiyopya sanayisinin temel dinamiğini ise imalat sanayi oluşturur. İşçilik ucuzdur.İmalat sanayinin % 40’ı gıda, içecek, bitkisel yağlar, un mamulleri ve biradan oluşmaktadır. Ayrıca kireç taşı, kil, mermer üretimi yine Etiyopya’da üretimi fazla olan minerallerdir. İmalat sanayi genel anlamda devlet tekelinde bulunurken özel sektöre teşvik ve ilgi her geçen yıl artmaktadır. Özellikle başkent Addis Ababa Etiyopya ekonomisinin şekillendiği bir yerdir. Addis Ababa’da Etiyopya kent yaşamına, Etiyopya bürokrasi hayatına dair her şey burada görülebilecektir.

Addis Ababa ülkenin hem başkenti hemde ticaret merkezidir. Marketo (Market) denilen ve Afrika’nın en büyük açık pazaryeri olarak nitelendirilen bu yer de Etiyopya’nın ihtiyacı olabilecek hemen hemen her ürün alınır satılır. Toptan ve perakende satışların yapıldığı marketo ithal ve yerli malların bir arada bulunduğu ve ticaretin kalbinin attığı yerir. Marketo’da aynı zamanda ikinci el ve hurda bulmakta mümkündür.

İlgili resim

  İlgili resim marketo ethiopia ile ilgili görsel sonucu

Aksum pazarlarında sıkça rastlayacağınız el dokuma sepetler.

  

    

Addis Ababa’nın birçok yerinde işyerleri ve mağazalar olmasına rağmen marketo halen günümüzde Etiyopya halkının alış veriş için tercih ettiği yerdir. Hemen hemen her üreticinin Marketo’da ürünlerini sergileyip sattığı iş yeri mevcuttur. Ayrıca; yurt dışından ithal edilen ürünlerde buradan Etiyopya’ya dağıtılmaktadır. Toplu iğneden iş makinelerina kadar aklınıza gelebilecek her ürün burada mevcuttur.  Elektronik, giyim, ev tekstili, oyuncak, sanayi ekipmanları, el aletleri, züccaciye, kitap, büro malzemeleri, halı, mobilya, gıda, hem Müslüman hemde Hıristiyanlar için çeşitli malzemeler, altın ve gümüş takılar, bujiteri ürünleri, otomobil ve iş makinesi yedek parçaları, v.s. hemen hemen her şey.

Etiyopya’da genellikle ithal mallar göze çarpmaktadır. Özellikle Çin’den getirilen ve vatandaşların bütçelerine uygun fiyattaki ürünler.

 

Çin ürünleri haricinde hemen hemen her ülkeden ithal mal gelmesine rağmen vatandaşın Türk mallarına olan tercihi diğer ülkelerin ürünlerine kıyasla daha fazladır. Etiyopya’da Türk malı demek kalite ve kullanılabilirlik, sağlamlık demektir. Bütün bu özelliklerine rağmen Etiyopyalılar için alternatiflerine göre uygun fiyat anlamına da gelmektedir.

Etiyopya’ya ürün ithalinin nasıl yapıldığını Etiyopya Ticaret müşavirliğimizin hazırladığı aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz. Yazının kaynağına ulaşmak için; www.musavirlikler.gov.tr adresini ziyaret ediniz.

Etiketleme ve markalama tüm ithal mallarda zorunlu olup, tüm belgelerde birbirinin aynı olmalıdır.

Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ithalat ve ihracata kısıtlama getirmeye yetkilidir. Ülke içinde üretilen mallarla rekabet halinde olan malların ithalatında bilhassa tarımsal ürünlerinin ithalatında bazı kısıtlamalar mevcuttur. Otomobil veya motorlu araç ithalatı Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’nın onayına tabidir. Uyuşturucular, ahlaka aykırı ürünler ve silahların ithalatı yasaktır. Silah ithalatı ancak Milli Savunma Bakanlığı’nca yapılabilir.

Bazı ithal ürünleri Etiyopya Kalite ve Standartlar İdaresinin standartlarına uygun olmak zorundadır. Ülkeye giriş yapan gübre, hububat, yağlı tohum ve bakliyat gibi ürünler ithalatçı ve Etiyopya Kalite ve Standartlar İdaresi arasındaki anlaşmaya bağlı olarak anılan kurumca miktar ve kalite yönünden kontrole tabi tutulabilmektedir.

İlaçlar ve tıbbi gereçler Etiyopya İlaç İdaresi ve Kontrolü Kurumuna tescil ettirilmelidir. Ülke içinde üretilmiş olsun olmasın tescil ettirilmeyen hiç bir ilaç Etiyopya’da kullanılamamaktadır.

Tarım Bakanlığı’nın izni olmadığı müddetçe, Etiyopya’ya tohumlar da dahil olmak üzere bitki ve bitkisel ürünler ithal edilemez. Zararlı böcek taşıyan tüm ithal bitkisel ürünler karantinaya tabi tutulmaktadır.

İlgili resim  İlgili resim

marketo ethiopia ile ilgili görsel sonucu

Addis Ababa yakınlarında Hayvan çiftliği.Etiyopya hayvancılık yönünden gelecek vadediyor.

marketo ethiopia ile ilgili görsel sonucu  Hayvan pazarında develerde aynı zamanda ulaşım için kullanılan hayvanlardan.

ETİYOPYA’DA YATIRIM

Etiyopya, son on yılda sürekli büyüyen ve büyüme oranı yüzde 10’a yaklaşan ekonomisi ile Afrika’nın en önde gelen pazarlarından biri olarak öne çıkmaktadır.

Ülkenin başlıca geçim kaynağı, ekonominin yüzde 90ını oluşturan tarımdır. Tam da bu nedenle, Etiyopya, kalkınmasını hızlandırabilmek adına tarıma dayalı üretimini endüstriye de kaydırma ihtiyacı duymaktadır. Bu sanayileşme ihtiyacı ülkenin yatırımı teşvik etmesine yol açmıştır.

Bu alanda iyi uygulama örnekleri de öne çıkmaktadır. Yaklaşık 8 yıl önce ülkede yatırım yapan bir Türk Firması, bugün tekstil alanında %70e varan oranıyla ülkenin en büyük tekstil ihracatçısıdır. Bu firma, ülkede yatırımını gerçekleştirirken ülkenin sunduğu kredi ve teşvik imkanlarından faydalanmış, kısa sürede hızlı bir ivme kaydederek şu anda 10bin kişi istihdam etmektedir.

ABD ve Avrupa Birliği Ülkeleri’nin Afrika kıtasına yönelik, gümrük vergisiz ihracat teşvikleri de ülkede yapılan üretimin ihracatında ciddi bir fiyat avantajı sağlamaktadır. Aynı zamanda hem üretim hem de elektrik giderlerinin düşüklüğü bu noktada ülkede yatırımı oldukça cazip kılmaktadır.

Ayrıca çok düşük oranlarla ve uzun süreli kredilendirme, Türkiye’deki üretimde kullanılan makinaları ülkeye taşırken uygulanan kolaylıklar da bir başka avantajdır.

Etiyopya’da yatırım teşvikleri ve uygun sektörler hakkında detaylı bilgi için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Doğrudan Yabancı Yatırımların Görünümü

Etiyopya 1992 yılından itibaren serbest pazar ekonomisi uygulamaya başlamıştır. Bu durum ülkede özel sektör yatırımlarını da beraberinde getirmiştir. Pazar ekonomisine geçişle birlikte ülkede bir çok reforma gidilmiş, bu reformlar başta kamuya ait işletmelerin özeleştirilmesi olmak üzere, ana hatlarıyla dış ticaretin liberalizasyonu, yurt içindeki ürün fiyatlarının yeniden belirlenmesi ve ülkede devalüasyona gidilmesi gibi konuları içermiştir.

Etiyopya’da özellikle 2000’li yıllardan itibaren doğrudan yabancı yatırımlarda önemli gelişmeler olmuş ve özellikle 2000’li yılların ilk yıllarında genel olarak önemli artışlar görülmüştür. UNCTA verilerine göre Etiyopya’da 2004 ve 2006 yıllarında 545 milyon dolarla maksimum miktarlarda gerçekleşen doğrudan yabancı yatırımlar son dört yıl içerisinde önemli ölçüde azalmıştır. Etiyopya’da doğrudan yabancı yatırımlar stoğu ise 2011 yılı itibariyle 4 308 milyon dolara yükselmiştir.

Yatırım Avantajları

Etiyopya’da yatırım yapılabilecek birçok alan söz konusudur. Etiyopya’da iş kurma ve yatırım maliyetlerinin de oldukça düşük olduğu kabul edilmektedir. Ülke gerek iklimi, gerek verimli toprakları ve bol miktardaki hammadde kaynakları ile yabancı yatırıma da elverişli imkanlar sunmaktadır. Avrupa, Ortadoğu ve Asya ülkeleri ile diğer Afrika ülkelerine iyi bir bağlantı noktasında bulunması Etiyopya’nın Afrika’da yatırım yapılabilecek cazip ülkeler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Etiyopya’dan dünyanın diğer ülkelerine nakliyenin nispeten ucuz olması, dünya ülkeleri arasında işgücünün en ucuz olduğu ülkelerden birisi olması ve aynı zamanda ucuz hidro enerji Etiyopya’ya yatırımları cazip kılan diğer unsurlardır.

Etiyopya’da politik istikrarın sağlanmış olması ve özellikle işgücü maliyetlerinin oldukça düşük oluşu yabancı yatırımları özendirici rol oynamaktadır. Etiyopya’da bir iş verene bir işgücünün aylık maliyetinin 90-110 dolar civarında olduğu dikkate alınırsa Etiyopya’nın işgücü konusundaki elverişli durumu daha iyi anlaşılabilecektir.

Etiyopya oldukça liberal bir yatırım kanununa sahip olup, ülkede yatırımları düzenlemek ve yatırımcılara uygun yatırım ortamı oluşturmak amacıyla Etiyopya Yatırımlar Komisyonu kurulmuş ve oluşturulan ortam yabancı yatırımcılar için oldukça elverişli imkanlar sunar hale getirilmiştir.

Yeni yatırım kanunu çerçevesinde ülkede hemen bütün alt sektörler yabancı yatırımlara açık olmakla beraber, özellikle tarım, telekomünikasyon, enerji ve havacılık hizmetleri yabancı yatırımlar için en cazip yatırım alanlarını oluşturmaktadır.

Yapılan çalışmalarla Etiyopya’da yabancı yatırımcılar bürokratik işlemlerde eskisi gibi sıkıntı çekmemekte, yabancılar işlerin büyük kısmı için Etiyopya Yatırım Komisyonu’na başvurmaktadırlar. Etiyopya Yatırım Komisyonu, yatırım izinleri, çalışma izinleri, oturum izinleri ve yatırım yapılacak arazilerin tahsisinde ana merci olarak rol oynamaktadır.

Yatırım Teşvikleri

Etiyopya’da yabancı yatırımlar çeşitli teşviklerle özendirilmeye çalışılmaktadır. Ülkede teşvik kapsamında öne çıkan başlıca sektörler ve yatırım alanları: kırsal kalkınma yatırımları, tarımsal ürünler işleme sanayi, tarımsal üretim, makine ve ekipman imalatı, yedek parça, fabrika montaj elemanları, basımevleri, yol ve bina inşaatlari yapımı ve frigorifik taşıyıcılarla ilgili sektörlerdir.

Etiyopya’da yatırımların teşviki ve yatırımları cazip kılan hususlar başlıca şu şekildedir:

 •  Yatırım alanlarına, ihracat hacmine ve yatırımın yerine bağlı olarak 2-7 yıl arasında gelir vergisinden muafiyet,
 •  Tüm yatırım mallarının ithalatında %100 gümrük muafiyeti,
 •  İthal edilen sermaye mallarının değerinin %15’ine kadar yedek parça ithalatında gümrük vergisiz ithalat,
 •  Gümrük vergisi ve diğer ithalat vergileri ödenmeksizin ithal edilen sermaye mallarının ülke içinde yatırım yapan diğer benzer bir yatırımcıya devredebilme imkanı,
 •  İhraç malının bünyesinde yer alan hammaddelerin gümrük vergisi ve ithalat vergilerinden muaf olarak ithal edilmesi,
 •  Etiyopya’da üretilen ve ihracata konu olan ve yerli firmalardan alınan ihracattaki vergilerinden muaf tutulması,
 •  Ucuz arsa temini,
 •  Yeni bir imalat, tarıma dayalı sanayiler ve zirai üretim konularında faaliyet gösteren yatırımcıların, yatırım yapılan bölgeye, ihracat miktarına ve yatırım konusuna bağlı olarak 2 yıldan 7 yıla kadar gelir vergisinden muaf tutulması,
 •  Vergiden muaf tutuldukları dönemde zarar eden işletmelerin, muafiyet döneminin bittiği tarihten itibaren tanınan muafiyet döneminin yarısı kadar bir süre için zararlarını ileriye taşımalarına imkan tanınması,
 •  Elde edilen karın yurt dışına transferi,
 •  Ucuz ve eğitilebilir iş gücü, ucuz enerji ve ucuz hammadde,
 •  Etiyopya’nın da dahil olduğu 20 üyeli Doğu ve Güney Afrika Ülkeleri Ortak Pazarı (COMESA) üyesi ülkeler arasındaki ticarette tahsil edilen gümrük vergisinde %10 indirim uygulanması,
 •  İhraç edilen tüm malların satış ve tüketim vergilerinden muaf tutulması,
 •  Etiyopya ile Sudan arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması nedeniyle bu iki ülke arasındaki ticarette gümrük vergisi oranının sıfır olması,
 •  Özelleştirme programında geniş fırsatlar sunulması,
 •  Diğer Afrika ülkelerine göre Etiyopya’da güvenliğin, siyasi ve ekonomik istikrarın çok yüksek seviyede sağlanmış olması,
 •  Afrika Birliği üyesi diğer ülkelerin pazarına yakın olması,
 •  Etiyopya’nın çok verimli topraklara, her türlü tarım ürünlerinin yetiştirilmesine çok uygun bir iklime ve kullanılmamış doğal kaynaklara sahip olması,
 •  COMESA üyesi ülkelerin toplam nüfusunun 400 milyona ulaşması,
 •  Afrikanın Büyümesi ve Fırsatlar Kanununa (AGOA) İlişkin ABD Programına göre, Etiyopya’da üretilen malların ABD pazarına gümrüksüz ve kotasız girebilmesi,
 •  Genelleştirilmiş Tercihler Sistemine (GSP) göre, Etiyopya’da üretilmiş çok sayıda ürünün Avrupa Birliği üyesi ülkelerin çoğunda olduğu gibi Japonya’da, Avusturya’da, Finlandiya’da, İsveç’te, Norveç’te, İsviçre’de, Kanada’da ve ABD’de tercihli gümrük vergisine tabi tutulması,
 •  Avrupa Birliğinin “Silahlardan Başka Herşey” girişiminin , silahlar hariç Etiyopya’nın ihraç mallarına imtiyazlı giriş sağlaması,
 •  Etiyopya’nın Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansına (MIGA) üye olması (bu Ajans, üye ülkelerde yatırım yapan şirketlerin ticari olmayan risklerine karşı garanti verir),
 •  Etiyopya’nın, Devletler ve Diğer Devletlerin Vatandaşları Arasında Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözümü için Uluslararası Merkeze (ICSID) üye olması,
 •  Etiyopya’nın Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonuna üye olmasıdır.
 •  Etiyopya ile Türkiye arasında imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması
 •  Etiyopya ile Türkiye arasında imzalanan Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşmasını da ilave edebiliriz.
 •  Avrupa Birliği ülkelerine ihracatta gümrük indirimleri ve istisnaları bulunmakta, ayrıca Löme sözleşmesi kapsamında miktar kısıtlamaları da bulunmamaktadır.

ETİYOPYA’DA YATIRIM YAPMAK İÇİN 14 NEDEN

 •  POLİTİK İSTİKRAR
 •  MAKRO-EKONOMİK İSTİKRAR
 •  HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ
 •  HÜKÜMETİN KORUMA VE GÜVEN GARANTİLERİ
 •  YATIRIM İMKANLARI VE DEVLET TEŞVİKLERİ
 •  UCUZ İŞ VE EĞİTİLEBİLİR İŞ GÜCÜ
 •  REKABETÇİ YATIRIM ŞARTLARI
 •  UYGUN İKLİM VE ÜRETİME MÜSAİT VERİMLİ TOPRAKLAR
 •  ÜRETİM MALİYETİNİN DÜŞÜKLÜĞÜ
 •  UCUZ ENERJİ
 •  YABANCI YATIRIMCILARA VERGİ MUAFİYETİ
 •  YATIRIMCILARA YÖNELİK BEDELSİZ ARAZİ
 •  LİMANLARA YAKINLIK VE DÜŞÜK NAKLİYE ÜCRETLERİ
 •  HER GÜN TÜRKİYE’YE DÜZENLİ UÇUŞ VE KARGO İMKANI

 ETİYOPYA’DA TEŞVİKLER

 •  ÖZEL SEKTÖR TEŞVİKLERİ
  •  Yabancı Yatırımcı
  •  Yerel Yatırımcılarla Ortaklık
  •  Hibe Krediler
 •  GENEL VERGİ MUAFİYETLERİ
  •  İlk yatırım muafiyetleri
  •  5 yıl süreli gelir vergisi indirim ve muafiyetleri
 •  ABD VE AVRUPA’YA İHRACATTA VERGİ MUAFİYETİ
 •  YATIRIMA SIFIR GÜMRÜK

 

GENEL DIŞ TİCARETİ

 

Etiyopya dünyada en az gelişmiş ülkelerden biridir. Diğer az gelişmiş ülkeler gibi Etiyopya’da da tarım sektörü tek büyük sektör konumunda olup, sektörün performansı tüm ekonominin performansına yön vermektedir. Tarım sektörü dışında önemli bir üretim gücü bulunmayan Etiyopya sanayi ürünlerinin hemen hemen tamamına yakınını ithal etmektedir. Tarımsal ürünlerden elde ettiği ihracat geliri ile sanayi ürünleri ithalatını karşılayamayan Etiyopya ,kronik bir biçimde dış ticaret açığı vermektedir. 2014 yılından itibaren 16 milyar doların üzerine çıkan dış ticaret açığının önümüzdeki yıllarda da devam etmesi  beklenmektedir.

 

ITC verilerine göre Etiyopya’nın 2006 yılında 1 milyar dolar civarında gerçekleşen ihracatının 2014 yılında da 5,7 milyar dolara ulaştığı 2015 yılında ise 5 milyar dolara gerilediği görülmektedir.

 

Etiyopya’nın 2006 yılında 5 milyar dolar civarında bulunan ithalatının ise  2014 yılında  21,9 milyar dolara 2015 yılında ise 21,8 milyar dolara yükseldiği görülmektedir.

 

Etiyopya’nın Dış Ticareti (milyon dolar)

 

2011

2012

2013

2014

2015

İhracat (milyon $)

3.029

2.891

4.077

5.667

5.028

İthalat (milyon $)

8.329

11.913

14.899

21.914

21.815

Dış ticaret hacmi (milyon $)

11.358

14.804

18.976

27.581

26.843

Dış ticaret dengesi (milyon $)

-5.300

-9.022

-10.822

-16.247

-16.787

Kaynak: Trade Map-ITC

 

 

Etiyopya’nın ihracatının çok büyük bir bölümü tarımsal ürünlere dayanmaktadır. 2015 yılında 693 milyon doların üzerinde gerçekleşen petrol yağları ihracatı dışında genel olarak  en önemli ihraç ürünleri kahve, kesme çiçek, sebzeler ve suasam ve bakliyattır.  İlk 6 ürünün ihracatı toplam ihracatın yaklaşık %75’ini oluşturmaktadır. Etiyopya susamı en çok Çin, İsrail, ABD, Türkiye ve Ürdün’e; kahveyi ise Almanya, Suudi Arabistan, Belçika, ABD ve diğer Avrupa ülkelerine ihraç etmektedir. Taze sebzeler en çok Somali ve Cibuti’ye giderken, kuru baklagiller en çok Sudan ve BAE’ne ihraç edilmektedir.

 

Son yıllarda Etiyopya’nın ihracatta yüzünü güldüren ve en hızlı gelişme gösteren sektör çiçekçilik olmuştur. 2000 yılında 1 firma ile ihracata başlayan sektör günümüzde 70’i aşkın üretici-ihracatçıya sahiptir. 2005 yılında sadece 12 milyon dolar olan kesme çiçek ihracatı 2014 yılında 610 milyon dolara 2015 yılında da 662 milyon dolara ulaşmıştır. Etiyopya kesme çiçeklerin çok büyük bir bölümünü Hollanda’ya ihraç etmektedir. Almanya, Japonya, Suudi Arabistan ve BAE diğer pazarlardır.

 

Önemli diğer bir ihraç kalemi olan canlı hayvan veya bunların etlerinin tamamına yakını civardaki müslüman ülkelere ihraç edilirken deriler AB ve Uzak Doğu ülkelerine satılmaktadır.

 

Etiyopya’nın İhracatında Önemli Ürünler (Milyon dolar)

 

GTİP

ÜRÜN ADI

2013

2014

2015

TOPLAM

4.077

5.667

5.028

‘0901

Kahve, kahve kabuk ve kapçıkları, içinde herhangi bir oranda kahve bulunup kahve yerine kullanılan ürünler

771

1.024

1.019

‘2710

Petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar

260

1.078

693

‘0603

Buket yapmaya elverişli veya süs amacına uygun kesme çiçek ve çiçek tomurcukları

527

610

662

‘0709

Diğer sebzeler (taze/soğutulmuş)

559

568

568

‘1207

Diğer yağlı tohumlar ve meyveler

527

745

507

‘0713

Kuru baklagiller (kabuksuz) (taneleri ikiye ayrılmış)

239

287

241

‘0102

Canlı büyükbaş hayvanlar (at, eşek, katır ve bardolar hariç)

215

216

175

‘7108

Altın (platin kaplamalı altın dahil) (işlenmemiş veya yarı işlenmiş ya da pudra halinde)

157

156

158

‘0204

Koyun ve keçi etleri (taze, soğutulmuş veya donduruImuş)

71

84

104

‘0104

Canlı koyun ve keçiler

52

49

85

‘0602

Diğer canlı bitkiler (kökleri dahil) çelikler, aşı kalem ve gözleri; mantar miselleri

63

69

75

‘0106

Canlı diğer hayvanlar

74

67

72

‘4112

Koyun veya kuzuların dabaklama veya ara kurutmadan sonra ileri derecede hazırlanmış deri ve köseleleri

65

63

65

‘0701

Patates (taze/soğutulmuş)

34

40

40

‘6405

Diğer ayakkabılar

10

20

33

‘4113

Diğer hayvanların dabaklama veya ara kurutmadan sonra ileri derecede hazırlanmış deri ve köseleleri

35

29

29

‘8803

88.01 ve 88.02 Pozisyonlarındaki hava taşıtlarının aksam ve parçaları

16

12

27

‘2523

Çimento

4

23

22

‘0702

Domates (taze/soğutulmuş)

10

13

19

‘1201

Soya fasulyesi

23

20

18

‘7103

Kıymetli veya yarı kıymetli taşlar

11

19

16

‘0712

Kurutulmuş sebzeler (bütün, kesilmiş, dilimlenmiş, kırılmış, toz halinde)

9

15

14

‘5205

Pamuk ipliği (dikiş ipIiği hariç) (ağırIık itibariyIe pamuk oranı >=%85 ve perakende olarak satıIacak haIe getirilmemiş)

27

15

14

‘1905

Ekmek, pasta, kek, bisküvi ve diğer ekmekçi mamüller, hosti, boş ilaç kapsülü mühür güllacı, pirinç kağıdı vb

6

9

12

‘1301

Lak, tabii sakızlar, reçineler ve sakız reçineler ve yağ reçineler (pelesenkler gibi)

13

11

11

‘8503

Sadece veya esas itibariyle 85.01 veya 85.02 pozisyonlarındaki makinalarda kullanılmaya elverişli aksam ve parçalar

0

0

11

‘6208

Kadınlar ve kız çocuk için fanila, kaşkorse, kombinezon, jüp veya jüpon, slip ve külot, gecelik, pijama, lizöz vb.

4

1

11

‘0910

Zencefil, safran, zerdeçal, kekik, defne yaprakları, köri ve diğer baharat

17

16

11

‘8517

Telefon cihazları, ses, görüntü veya diğer bilgileri almaya veya vermeye mahsus diğer cihazlar

1

6

10

‘0904

Piper, capsicum ve pimenta cinsi biberler (kurutulmuş, ezilmiş veya öğütülmüş)

9

10

10

‘6109

Tişörtler, fanilalar, atletler, kaşkorseler ve diğer iç giyim eşyası (örme)

12

10

9

‘6107

Erkek ve erkek çocuk için külotlar, slipler, gece gömlekleri, pijamalar, bornozlar, robdöşambrlar ve benzeri eşya (örme)

4

6

8

‘8703

Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (yarış rabaları dahil)

10991

7888

8268

‘8602

Diğer lokomotifler; lokomotif tenderler

0

0

7915

‘8606

Kendinden hareketli olmayan yük taşımaya mahsus demiryolu veya tramvay vagonları

0

0

7483

‘0909

Anason, rezene, kişniş, kimyon, kimyonu tohumu ve ardıç meyveleri

4672

8937

7403

‘2615

Niyobyum, tantalyum, vanadyum, zirkonyum cevherleri vb. konsantreleri

2004

11983

7050

‘8429

Buldozerler, greyderler, toprak tesviye makinaları, skreyperler, mekanik küreyiciler, ekskavatörler, yol silindirleri vb

578

2981

6969

‘2008

Ağız veya diş sağlığını korumaya mahsus müstahzarlar (bireysel kullanıma hazır ambalajlarda)

6031

6178

6813

‘6206

Fotoğrafçılıkta kullanılan levha, film, kağıt, karton ve mensucat (dolu fakat develope edilmemiş)

1768

1966

6437

‘6110

Stiren polimerleri (ilk şekillerde)

1173

3480

6301

‘1008

Silikonlar (ilk şekillerde)

2311

14144

6152

Kaynak: Trade Map-ITC

 

 

Etiyopya’nın en çok ihracat yaptığı ülkeler başta Somali,Kuveyt ve Hollanda olmak üzere Çin, S.Arabistan,  Almanya ve ABD’dir. Ülkemiz ise Etiyopya’nın ihracatında %1’lik  payı ile 21. sırada yer almaktadır.

 

Etiyopya’nın Başlıca Ülkeler İtibariyle İhracatı (Milyon$)

 

ÜLKELER

2013

2014

2015

TOPLAM

4.076,9

5.666,9

5.027,5

Somali

651,1

707,2

671,7

Kuveyt

94,2

800,7

643,1

Hollanda

470,0

526,6

535,0

Çin

329,1

533,2

378,5

Sudi Arabistan

395,5

571,9

357,1

Almanya

261,8

320,2

321,9

ABD

147,4

185,3

277,8

Cibuti

176,0

172,9

213,3

İsviçre

158,8

158,8

160,3

B.A.E.

95,5

143,7

124,5

Sudan(Güney ve Kuzey)

117,4

106,7

114,0

Japonya

111,7

144,4

96,8

İsrail

117,8

134,4

94,7

Belçika

73,9

90,6

79,9

Hindistan

39,7

59,8

75,8

Mısır

89,9

94,6

73,1

İtalya

68,2

82,3

70,2

İngiltere

61,8

62,3

65,5

Fransa

39,0

67,9

59,2

Güney Kore

26,6

43,5

53,7

Türkiye

81,7

77,2

50,5

Pakistan

52,4

41,7

47,8

Kaynak:ITC, Trademap,

 

Etiyopya’nın ithalatının büyük bir bölümünü sanayi ürünleri oluşturmaktadır. Petrol yağları ithalatı ilk sırada olup, yıllar itibariyle değişmekle beraber toplam ithalatın %8-15’ini oluşturmaktadır. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, telefon cihazları, palm yağı, tıbbi ilaçlar, turbojetler ve  demir çelik ürünleri ile buğday  büyük çapta ithal edilen önemli sanayi ürünleridir. Etiyopya tarımsal ürün olarak en çok buğday ve palm yağı ithal etmektedir. Bu iki tarım ürününün ithalatı toplam ithalatında %6-7  gibi önemli bir orana ulaşmaktadır.

 

Eityopya’nın İthalatında Önemli Ürünler (Milyon dolar)

 

GTİP

ÜRÜNLER

2013

2014

2015

TÜM ÜRÜNLER

14.899

21.914

25.815

‘2710

Petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar

1.687

3.639

2.316

‘8704

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar

762

750

1.060

‘8517

Telefon cihazları, ses, görüntü veya diğer bilgileri almaya veya vermeye mahsus diğer cihazlar

73

571

1.059

‘1511

Palm yağı ve fraksiyonları (kimyasal olarak değiştirilmemiş)

375

452

1.018

‘3004

Tedavide veya korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlar (dozlandırılmış)

411

274

523

‘8411

Turbojetler, turbopropellerler ve diğer gaz türbinleri

53

149

497

‘7308

Demir veya çelikten inşaat ve inşaat aksamı, inşaatta kullanılmak üzere hazırlanmış demir veya çelikten sac, çubuk, vb.

169

442

437

‘1001

Buğday ve mahlut

528

339

433

‘9999

Tarifenin Başka yerinde Belirtilmeyen diğer ürünler

12

293

426

‘8703

Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (yarış rabaları dahil)

313

376

415

‘8702

10 veya daha fazla kişi taşımaya mahsus (sürücü dahil) motorlu taşıtlar

110

213

366

‘8429

Buldozerler, greyderler, toprak tesviye makinaları, skreyperler, mekanik küreyiciler, ekskavatörler, yol silindirleri vb

449

361

356

‘7214

Demir veya alaşımsız çelikten çubuklar (dövülmüş, sıcak haddelenmiş, haddeleme işleminden sonra burulmuş olanIar dahil)

213

226

346

‘8504

Elektrik transformatörleri, statik konvertörler (örneğin; redresörler) ve endüktörler

121

183

335

‘4011

Kauçuktan yeni dış lastikler

259

285

281

‘3105

Azot, fosfor ve potasyumun ikisini veya üçünü içeren mineral veya kimyasal gübreler

200

277

280

‘3926

Plastikten diğer eşya

33

74

275

‘8412

Diğer motorIar ve kuvvet hasıI eden makinalar

14

77

249

‘3901

Etilen polimerleri (ilk şekillerde)

120

189

234

‘7614

Aluminyumdan demetlenmiş teller, kablolar, örme halatlar vb.

19

124

201

‘1701

Kamış/pancar şekeri ve kimyaca saf sakkaroz (katı halde)

213

187

200

‘7210

Demir veya alaşımsız çelikten yassı hadde mamulleri, genişliği 600 mm veya daha fazla olanlar (kaplanmış olanlar)

125

151

195

‘8708

Karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar

108

156

191

‘8544

İzole edilmiş teller, kablolar ve diğer elektrik iletkenler; tek tek kaplanmış liflerden oluşan fiber optik kablolar

94

165

191

‘1006

Pirinç

94

121

191

‘9403

Diğer mobilyalar ve bunların aksam ve parçaları

62

137

189

‘3902

Propilen ve diğer olefinlerin polimerleri (ilk şekillerde)

92

119

177

‘7302

Demir veya çelikten demiryolu ve tramvay hattı malzemesi (ray, makas dilleri, makas göbekleri, gergi çubukları, vb.

27

136

169

‘7207

Demir veya alaşımsız çelikten yarı mamuller

29

101

151

‘8471

Otomatik bilgi işlem mak. bunlara ait birimler; manyetik veya optik okuyucular, verileri koda dönüştüren ve işleyen mak.

125

138

144

‘8474

Toprak, taş, metal cevheri vb. ayıklama, eleme, tasnif, ayırma, yıkama, kırma, öğütme, yoğurma, kalıplama vb. Makinaları

70

146

141

‘3917

Plastikten hortumlar, borular ve bağlantı elemanları (manşon, nipel, dirsek, flanşlar, vb.)

151

134

139

‘3102

Azotlu mineral veya kimyasal gübreler

148

192

138

Kaynak: Trade Map-ITC

 

Etiyopya’nın  2015 yılı toplam ithalatında  Çin ilk sırayı almakta, bu ülkeyi sırasıyla Kuveyt,  Hindistan, ABD, Japonya, İsveç, İtalya ve Türkiye takip etmektedir. Türkiye’nin Etiyopya’nın ithalatındaki payı %2,4’dür.

 

Etiyopya’nın Başlıca Ülkeler İtibariyle İthalatı (Milyon$)

 

ÜLKELER

2013

2014

2015

TOPLAM

14.899,1

21.914,4

25.815,3

Çin

3.244,7

5.808,4

7.166,9

Diğer Bölgeler

2.447,1

3.931,5

5.790,7

Kuveyt

637,9

1.799,2

1.473,9

Hindistan

1.312,1

1.198,5

1.358,6

ABD

589,9

768,0

1.060,5

Japonya

597,8

754,8

917,4

İsveç

77,3

46,2

718,3

İtalya

591,5

609,0

640,7

Türkiye

503,2

453,3

623,6

Sudi Arabistan

1.195,1

1.612,7

590,7

Endonezya

366,6

461,1

468,5

B.A.E.

364,9

407,3

428,3

Almanya

259,1

417,7

383,8

Belçika

106,0

216,6

300,6

G. Kore

183,9

259,8

282,5

Hollanda

218,4

137,8

251,4

İngiltere

134,1

198,5

225,1

Fransa

165,2

145,4

220,6

Kaynak: ITC Trademap

 

 Etiyopya’da İş kurmak istiyorsanız

Etiyopya’da İş kurmak istiyorsanız yatırım miktarı en az 200 bin Amerikan Doları’dır. 200 bin Doları nakit olarak Etiyopya’da açacağınız banka hesabına yatırmanız gerekli. Parekende iş yapamazsınız ve üretici olmanız gerekmektedir. Üretici iseniz hemen hemen her sektörden üreticiye kapıları açıktır.

Çalışan olmak isterseniz Etiyopya’daki bir şirket tarafından davet mektubu ile Etiyopya elçiliğinden Business vize alarak ülkeye giriş yapar ve sizi davet eden şirket tarafından oturum ve çalışma izni alınarak çalışmaya başlarsınız.

İster yatırımcı olun ister çalışan olun Etiyopya’ya Turist vizesi ile giriş yaparsanız hiç bir iş yapamazsınız. Etiyopya Vizesi türünüz Business olmalıdır.

About

Check Also

GEL, BU AZİM SARAYIN NAKIŞLARINA DİKKAT ET…

Allah (c.c.) ayetlerinde insanoğluna hitab ederek  düşünmeye, akletmeye ve yarattığı eserlerinden Zatını tanımamızı istemiştir. “Göklerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir