Home / Cumhuriyet yazarının gündemi Said Nursi ve Hüsnü Bayramoğlu

Cumhuriyet yazarının gündemi Said Nursi ve Hüsnü Bayramoğlu

Allah inancı, ahiret, ibadet, dua gibi kavramlara ‘öcü muamalesi’ yapıyorlar

Risale Haber-Haber Merkezi

Cumhuriyet gazetesi yazarı Özgür Mumcu, Milli Eğitim Bakanlığının Hizmet Vakfı ile değerler eğitimi konusunda işbirliği yapmasını bir türlü sindiremeyenlerden.

Mumcu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 19. Milli Eğitim Şûrası’nda “Bizim bazı sıkıntılarımız var hâlâ. Bu sıkıntıları anaokulundan başlayarak bir hayat tarzı sunarak yeneceğiz” dediğini hatırlatarak şunları yazdı:

“Sonra? Sonrası iyilik güzellik. Milli Eğitim Bakanlığı, kamuoyunda Nurcu diye bilinen, Said Nursi’nin talebelerinden Hüsnü Bayramoğlu’nun önderliğindeki “Hizmet Vakfı” ile bir değerler eğitimi kitapçığı hazırladı. Devlet okullarının süratle birer imam hatip okuluna çevrildiği, “proje okulların” geleneklerinden kopartıldığı, kamusal laik bir eğitimin neredeyse hayal olduğu bir dönemdeyiz. Said Nursi talebeleriyle yapılan işbirliği protokolünden sonra Milli Eğitim Bakanlığı, iktidarın doğal bir uzantısı niteliğindeki Ensar Vakfı ile yeni bir işbirliği protokolü imzaladı.”

Değerler eğitiminden neden korkuyorlar?

Millî Eğitim Temel Kanununda “yetişen neslin millî, ahlakî, insanî, manevî ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan” bireyler olarak yetişmesine vurgu yapılır. Değerler eğitimi de bu anlamda verilen eğitmlerdir.

Allah inancı, ahiret, ibadet, dua gibi kavramlara genel itibariyle “öcü muamalesi” yapan Cumhuriyet yazarlarının tepkisi bildik sebeplerden. Hizmet Vakfı’nın verdiği eğitimlerde de bunlar geçiyor: Saygı, sevgi, aile, sorumluluk, sabır, adalet, hayatın anlamı, dua, ibadet, iktisat, kanaat ve şükür gibi konular işleniyor.

Tepki gösterilen değerler eğitiminin konuları ve alt başlıkları şöyle:

Kaynak:risalehaber.com

About

Check Also

GEL, BU AZİM SARAYIN NAKIŞLARINA DİKKAT ET…

Allah (c.c.) ayetlerinde insanoğluna hitab ederek  düşünmeye, akletmeye ve yarattığı eserlerinden Zatını tanımamızı istemiştir. “Göklerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir