ANASAYFA / FAALİYETLERİMİZ / AFRİKA MEŞVERETİ UGANDA’DA YAPILDI

AFRİKA MEŞVERETİ UGANDA’DA YAPILDI

Afrika meşvereti birçok Afrika ülkesinin katılımı ile 15 Şubat okuma 19 Şubat meşvereti yapıldı. Toplantılara Uganda  Müftü Vekili Şeyh Muhammed Ali Waisa’da katıldı.

 

Uganda Müftü Vekili Şeyh Muhammed Ali Waisa’ya Kuran tefsiri Risale-i Nur Külliyatı  hediye edildi.

Uganda diyanet işleri kapısında asılmış (Dost istersen Allah yeter. ….)

Uganda ile ilgili diğer haberler:

 

Uganda Diyanet’ine Risale-i Nur anlatıldı

Uganda Diyanet'ine Risale-i Nur anlatıldı

Nur talebeleri Uganda Diyanet İşleri yetkililerine Risale-i Nurlar’ı tanıttı

Risale Haber-Haber Merkezi

Dünyanın dört bir yanına giden Kur’an ve iman gönüllüleri Afrika’da da hizmetlere devam ediyor.

Nurnet sitesinde yer alan habere göre Uganda’ya giden Nevşehir İlim ve Kültür Vakfı yetkilileri ile bu ülkede bulunan Nur talebeleri Uganda Diyanet İşleri yetkililerine Risale-i Nurlar’ı tanıttı.

Kitabı ilgi ile inceleyen yetkililer, İslam’ı anlatmada yeni metodların önemine dikkat çekti.

Kaynak: http://www.risalehaber.com

Uganda Risale-i Nur hizmet takdimi:

https://www.facebook.com/nur.uganda

Risale-i Nur Uganda ve Kore dillerinde

Risale-i Nur dünyanın her tarafında okunuyor

Risale-i Nur Uganda ve Kore dillerinde

Risale Haber-Haber Merkezi

Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin Risale-i Nur külliyatı dünya dillerine tercüme edilmeye devam ediyor. Küçük Sözler’in Uganda diline, Tabiat Risalesi’nin Kore diline tercümesi yapıldı ve piyasaya sunuldu.

“Luganda” diye geçen mahallî lisan, Uganda’nın merkez krallık dili olması hasebiyle pek çok kişinin kullandığı bir dil.

ONLARCA DİLE TERCÜME EDİLDİ

Risale-i Nur dünyanın her tarafında okunuyor. Kur’an hakikatleri ile iki cihan saadetini kazandıran Risale-i Nurları tüm insanlığın istifadesine sunmak için yerel dillere bile tercüme ediliyor. Nur talebeleri de bu amaçla dünyanın dört bir yanında çalışıyor.

 

uganda_risale2.jpguganda_risale1.jpgrisale_kore.jpg

Kaynak: Risalehaber.com

 

Uganda müftü vekiline ‘Said Nursi’ deyince ‘bir dakika’ dedi

Odadan çıktı bir süre sonra geri geldi

8 Ağustos 2017

Risale Haber-Haber Merkezi

 

Selâmun Aleyküm ağabeyler,

Uganda müftü vekili Şeyh Muhammed Ali Waisa’yı makamında ziyaret ettik. Maşallah kendisi ehl-i ilim bir zat. Üstad Bediüzzaman Said Nursi’den bahsedince kendisi “bir dakika” dedi ve gidip çekmecesinden Hutbe-i Şamiye’yi çıkardı. “Ben de bu aralar bunu okuyordum” dedi.

Kendisi aynı zamanda Doğu Afrika’nın en itibarlı üniversitesi olan Makarere Üniversitesinde de imam. Orada da muhakkak beraber programlar yapma sözünü verdi. Cenab-ı Hak Nur’a hadim eylesin amin…

Ayrıca Uganda’nın başşehri Kampala’da konuşulan Uganda lisanında basılmaya başlanan Risale-i Nur tercümelerine ilâve edilmek üzere resmî muvafakat yazısı vereceklerini de söyledi.

Radyo derslerimize devam ediyoruz. Elhamdülillahi hâzâ min fadzli rabbi.

Buradan hizmetlerin intişarı ve bekâsı için ihtiyacımız olan duâlarınızı istirham eder, umum ağabey ve kardeşlerimize selâm ederiz.

Saim / Kampala

Kaynak: http://www.risalehaber.com

 

UGANDA KAMPALA’DAN  GÜZEL HABER

|8 Ağustos, 2017

ÖZEL HABER

 

Selâmun Aleyküm ağabeyler,

 

Bugün Uganda müftü vekili Şeyh Muhammed Ali Waisa’yı makamında ziyaret ettik. Maşallah kendisi ehl-i ilim bir zat. Üstadtan bahsedince kendisi bir dakika dedi ve gidip çekmecesinden Hutbe-i Şamiyeyi çıkardı. “Ben de bu aralar bunu okuyordum” dedi.

Aynı zamanda Doğu Afrika’nın en itibarlı üniversitesi olan Makarere Üniversitesinde de imam kensidi. Orada da muhakkak beraber programlar yapma sözünü verdi. Cenab-ı Hak Nur’a hadim eylesin amin…

Ayrıca Uganda’nın başşehri Kampala’da konuşulan Luganda lisanında basılmaya başlanan Risale-i Nur tercümelerine ilâve edilmek üzere resmî muvafakat yazısı vereceklerini de söyledi.

Radyo derslerimize devam ediyoruz. Elhamdülillahi hâzâ min fadzli rabbi. Buradan hizmetlerin intişarı ve bekâsı için ihtiyacımız olan duâlarınızı istirham eder, umum ağabey ve kardeşlerimize selâm ederiz.

Saim / Kampala

Kaynak Linki : http://www.nurdanhaber.com/tr-tr/haberler/35692/uganda-kampaladan-guzel-haber/

Uganda Müslümanları isyan etti: Bize terörist demeye başladılar

16 Kasım 2017

Uganda Müslümanları isyan etti: Bize terörist demeye başladılar

Nüfusunun yüzde 12’si Müslüman olan Uganda’da Müslümanlar, üzerlerine uygulanan baskı ve terörizm suçlaması nedeniyle seslerini duyurmak istiyor.

Ömer Çiftçi’nin Haberi

RİSALEHABER- Uganda Müslümanları zor zamanlar yaşıyor. Yüzde 12’lik Uganda Müslüman nüfusu, kendi ülkelerine sonradan gelmiş ve her daim terörizm şüphesi taşıyan yabancılar gibi yaşamak zorunda bırakılmaktan şikayetçi.

Uganda Müslümanlarının bildirdiği haberlere göre, ülkedeki her cinayet vakasında Müslümanlar olağan şüpheli oluyor ve suçsuz olsa bile işkencelere ve baskılara maruz kalıyor. Bunun son örneği yakın zamanda gerçekleşmiş Andrew Felix Kaweesi‘nin öldürüldüğü davadaki tüm cinayet şüphelilerinin herhangi bir delil bulunmamasına rağmen Müslümanlar ilan edilmiş olması.

Bu şüphelilere işkence yapıldı ve bunun sonucu olarak birçoğu fiziki olarak özürlü oldu. Mahkemenin bu işkencelerden sonra Müslümanları suçsuz bulup tazminat vermesine rağmen, bu iddialardan sorumlu kişiler muhtemelen asla açıklanmayacak. Çünkü devlet kurumları anlamsız yere Müslüman karşıtı kişileri savunuyor.

Ugandalı Müslümanlar, yönetimlerine ısrarla ‘Müslümanlar bu ülkenin vatandaşları değil mi?’ sorusunu sormak zorunda kalıyor. Fakat en ufak bir protestoda Müslüman mahallelerini çeteler basıyor. Ardından çıkan olaylarda Müslümanlar tutuklanıyor ve işkence görebiliyorlar.

Observer.org’un haberine göre Uganda’da Müslüman düşmanlığı tehlikesi giderek artıyor. Pek çok yerde Müslümanlar için ‘terörist’ yakıştırması yapılmaya başladı. Bu da Uganda Müslümanları için hayatın giderek zorlaşacağının ilk işaretleri kabul ediliyor

Kaynak: http://www.risalehaber.com

UGANDA

UGANDA ile ilgili görsel sonucu
Doğu Afrika’da bir ülke
Uganda ya da resmî adıyla Uganda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir.
Başkent: Kampala
Telefon kodu: +256
Başkan: Yoweri Museveni
Para birimi: Uganda şilini
Nüfus: 41,49 milyon (2016) Dünya Bankası
Resmi dilleri: İngilizce, Svahili
Konuşulan dillerin haritası
 uganda ithalat ihracat ile ilgili görsel sonucu

EKONOMİ

Kenya ve Uganda’ya ticaret çıkarması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uganda ve Kenya ziyaretine çok sayıda iş adamı heyeti de eşlik ediyor. Her iki ülkeyle düşük olan ticaret hacminin artırılması hedeflenen ziyaret sırasında iş forumları düzenlenecek, çeşitli anlaşmalar imzalanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün başlayan Doğu Afrika ülkelerinden Uganda ve Kenya ziyaretlerinin, Türkiye ile söz konusu ülkeler arasındaki ticarete katkı sağlaması bekleniyor. Erdoğan, bugün başlayacak ziyareti kapsamında önce Uganda’yı ardından da Kenya’yı ziyaret edecek. Uganda’ya cumhurbaşkanı düzeyinde Türkiye’den ilk ziyareti gerçekleştirecek olan Erdoğan’a hem Uganda hem Kenya’da geniş katılımlı işadamı heyeti de eşlik edecek ve her iki ülkede de iş forumları düzenlenecek, çeşitli anlaşmalar imzalanacak.  Ziyarete ilişkin bilgi veren üst düzey bir yetkili, “Ziyaretin hedefleri; ticareti artırmak ve Türkiye’nin Afrika’daki ticari bağlarını güçlendirmek; TİKA’nın bu ülkelerde yaptığı projeleri gözden geçirmek ve yapılabilecek yeni projeleri değerlendirmek” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret edeceği Kenya ile toplam dış ticaret hacmi 144.5 milyon dolar seviyelerinde seyrediyor. Bu tutarın 131.3 milyon dolarlık kısmını ihracat, 13.2 milyon dolarlık kısmını ise ithalat oluşturuyor. Uganda ile ticaret hacmi yine Türkiye lehine. Uganda’ya 22.1 milyon dolarlık ihracat yaparken, 6.1 milyon dolarlık ithalat gerçekleştiriyoruz.

İLİŞKİLER GELİŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ziyaretine eşlik edecek olan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de “İki ülke ile de dış ticaret ilişkimiz son derece düşük bir düzeyde. Ziyaretle birlikte hedefimiz potansiyelini yüksek gördüğümüz bu iki ülke ile ticaretimizi arttırmak. Cumhurbaşkanımızla birlikte gerçekleştireceğimiz bu ziyaretin ekonomik ilişkilerin kuvvetlenmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Kenya İş Konseyi Başkanı Kemal Koloğlu, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin çok yüksek seviyelerde olmadığını söyledi. Doğu Afrika’nın en büyük ekonomisi konumunda bulunan Kenya ile Türkiye arasındaki dış ticarette Türkiye lehine bir durum söz konusu. Türk insanının henüz Kenya’yı çok iyi tanımadığını dile getiren Koloğlu “Bu seyahat vesilesiyle ticaretin önündeki birtakım pürüzlerin kaldırılmasını umuyoruz. Gerek seyahate katılan iş adamları gerekse karşı tarafın gerçekleştireceği görüşmelerle ilişkilerin canlanacağına inanıyoruz” dedi.

ALT YAPI PROJELERİ

USAK Afrika analisti Fouad Farhaoui de Doğu Afrika’nın son yıllarda hem Çin, ABD ve İngiltere gibi büyük ülkeler hem de Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkeler için bir rekabet alanına dönüştüğünü ve Doğu Afrika ülkelerinde son yıllarda ciddi altyapı projelerinin yapıldığını belirterek, “Bu nedenle Türkiye’nin bu bölgede ekonomik faaliyetlerini artırması bu projelerden pay alması açısından önemli. Ortadoğu ülkelerinde ciddi sıkıntılar yaşanıyor ve bunlar Türkiye’nin ekonomik faaliyetlerini etkiliyor. Türkiye bunları en yakın noktada telafi edecek alternatifler arıyor ve bence bunun için en uygun yer Mısır ve Doğu Afrika” diye konuştu.

Check Also

MEZUNLARLA YEMEK YENDİ

Samsun’daki üniversitelerden mezun olan eski öğenciler ile beraber buluşularak yemek yendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir